Elementarz kpopowego fana cz.4 - Najważniejsze koncerty i rozdania nagród


Poziom rozwinięcia rynku muzyki popularnej w Korei wiąże się nie tylko z wieloma programami muzycznymi, ale również dużą liczbą wydarzeń na których można przyznawać nagrody za osiągnięcia muzyczne czy zebrać w jednym miejscu i czasie najpopularniejsze zespoły. Co roku odbywa się przynajmniej kilka takich ważnych imprez. Postaram się mniej-więcej opisać te najbardziej znaczące. Coby nie było nudno powrzucam jeszcze filmiki z niektórych występów. 


Golden Disk Awards - gala nazywana "koreańskimi Grammy". Nagrody są przyznawane w różnych kategoriach (niby są stałe, ale zawsze jakieś odejmują, jakieś dodają, są też wyróżnienia specjalne od sponsorów), choć co rok powtarza się Disk Daesang*, Digital Daesang, Best Rap/Hip-Hop Award, Best Producer Award (te gdzie wybierany jest jeden zwycięzca) oraz Disk Bonsang**, Digital Bonsang, Rookie Award, Popularity Award (gdzie wygrywa kilku wykonawców). Organizacją i typowaniem zwycięzców zajmuje się Music Industry Association of Korea (Koreańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego). Jak do tej pory najwięcej nagród zdobyli Super Junior (16), Girls' Generation (11) oraz Shinhwa, SHINee i CNBLUE (po 9). Gala zawsze odbywa się w styczniu, jest podsumowaniem sprzedaży i popularności zespołów z roku wstecz. 

* Daesang - najważniejsza nagroda, w przypadku sprzedaży płyt jest przyznawana tylko pełnym albumom
** Bonsang - mniej ważna nagroda, coś jak wyróżnienie 

Gaon Chart Kpop Awards - jak nazwa wskazuje, jest to rozdanie nagród organizowane na podstawie notowania Gaon (gaonchart.co.kr), które kumuluje wyniki z innych list przebojów. Dwa najważniejsze to "Gaon Album Chart" i "Gaon Singles Chart", które mogą być zestawieniami tygodniowymi, miesięcznymi czy całorocznymi. Dlatego m.in nagroda w kategorii "Song of the Year" jest podzielona na miesiące, a "Album of the Year" na kwartały (co jest i tak podawane na ich stronie, nie trzeba czekać do emisji samej gali). Te wygrane chyba najlepiej obrazują czego słuchano w Korei w ciągu roku (oczywiście mówię tu tylko o popularnej muzyce), bo najważniejsze nagrody skupiają się na piosenkach/albumach, a nie samych artystach. Gala odbyła się jak na razie tylko 3 razy, zawsze w lutym.  wygrana + występ BTS na tegorocznym Gaon Chart K-pop Awards


Korean Music Awards - to prestiżowe rozdanie nagród raczej nie jest organizowane dla wykonawców pop. Zwycięzców wybiera specjalna komisja złożona z krytyków muzycznych czy producentów radiowych/telewizyjnych, a nagrody są przyznawane w kilkunastu kategoriach związanych bezpośrednio z różnymi gatunkami muzycznymi. Dlatego właśnie raczej nie ujrzymy tutaj popularnych zespołów, a bardziej niszowych artystów. Jak dla mnie to prędzej ta gala zasługuje na miano "koreańskich Grammy's" niż Golden Disk Awards. 


Hallyu Dream Concert (Dream Concert) - tutaj nie ma rozdawanych nagród, bo jest to po prostu wielki koncert, gdzie chodzi o samą obecność najpopularniejszych gwiazd. Co rok jest to również miejsce sporów pomiędzy fanclubami poszczególnych grup, głównie dlatego, że miejsca dla fanów na widowni są z góry wyznaczone. Najpierw kłócą się o niesprawiedliwy podział sektorów, później już na miejscu dochodzi do sprzeczek (szczególnie kiedy obok siebie są posadzone nielubiące się fandomy), dodatkowo często jest sprzedawanych więcej biletów niż faktycznie znajduje się miejsc na stadionie. Fani zawsze starają się pokazać swoją "potęgę" poprzez fanchanty i różne fajne akcje, ale niestety było to też miejsce takich niemiłych sytuacji jak black ocean dla SNSD w 2008 roku. Czyli w skrócie: koncert skupiający kilka najpopularniejszych zespołów, który jest również polem do rywalizacji pomiędzy ich fanami. Odbywa się na wiosnę.

podział sektorów na widowni Dream Concert w 2012, 2013 i 2014 roku (klik, żeby powiększyć). Najlepsze miejsca to zawsze te na samej górze, głównie zajmowane przez SM.to co przygotowali fani Beast na Dream Concert
∀Σ ♡ ∀ΔΣ - B2uty <3 Beast 

 
fanchant dla SNSD w 2013 roku 


fanchant dla EXO na tegorocznym koncercie 


MNET 20’s Choice Awards - dość nietypowa gala, która zawsze ma miejsce latem. Chodzi właśnie o to by pokazać luźną wakacyjną atmosferę, dlatego występy nie odbywają się w zamkniętej hali, a na świeżym powietrzu (tylko w 2013 zrobiono wyjątek z powodu warunków pogodowych), scena często jest otoczona basenem z wodą, do którego mogą wchodzić fani. To jest takie mniej oficjalne rozdanie nagród (nawet przed galą gwiazdy przechodzą przez niebieski, a nie czerwony dywan), bardziej impreza dedykowana nastolatkom i fanom, którzy przyjechali zza granicy. Nazwa pochodzi od tego, że zwycięzcy reprezentują poniekąd gust młodych osób, mających około 20 lat.

 
występ Sistar z 2012 roku 


występ SHINee z 2013 roku


występ f(x) z 2011 roku


MAMA (Mnet Asian Music Awards) - jeden z ważniejszych eventów w ciągu roku, głównie dlatego, że artyści występujący tam muszą włożyć wiele pracy w przygotowanie się do bardzo urozmaiconych występów. MAMA to rozdanie nagród organizowane od 1999 roku, choć w 2008 zaszły znaczne zmiany w koncepcie show (sposób wybierania zwycięzców czy sama nazwa), a od 2010 gala odbywa się za każdym razem poza Koreą (i jest emitowana w kilkunastu krajach). Z tego powodu występują na niej nie tylko koreańskie gwiazdy pop, ale również te z innych zakątków Azji czy nawet gościnnie z Europy bądź USA. Z drugiej jednak strony, często są problemy z pojawieniem się artystów, bo zapchane grafiki nie pozwalają im na wyjazd (w 2010 roku aż 18 nominowanych nie zjawiło się na gali). Zwycięzcy zostają wyłonieni tylko i wyłącznie na podstawie głosowania widzów (przynajmniej w teorii, bo w praktyce niektóre wygrane są uzależnione od obecności zespołów). Moim zdaniem jest to jeden z tych bardziej widowiskowych koncertów poprzez wiele kolaboracji, występów specjalnych i budowanie robiących wrażenie scenografii. Występy są zdecydowanie dłuższe i urozmaicone w porównaniu z tymi pokazywanymi  w programach muzycznych czy innych tego typu wydarzeniach (choć wiadomo, że to też zależy od funduszy wytwórni...). Szkoda tylko, że za każdym razem spektakularny efekt psują problemy z nagłośnieniem/mikrofonami. MAMA odbywa się zawsze pod koniec listopada/na początku grudnia i jest jednym z pierwszych podsumowań roku. 

występ Big Bang z 2012 roku

 
występ Beast/Troublemaker z 2011 roku

występ EXO z 2013 roku


MelOn Music Awards - gala organizowana przez LOEN Entertainment, które jest właścicielem sklepu internetowego MelOn. Wygrani są wybierani na podstawie rankingów sprzedaży digital singli i głosowania internetowego. Znów pojawia się wiele specjalnie zremiksowanych  utworów, by nie pokazywać w kółko tych samych występów. Czyli kolejna impreza podsumowująca w jakiś sposób rok (bo odbywa się w listopadzie), z tym że może trochę bardziej wiarygodnie, bo w teorii większą wagę przy typowaniu zwycięzców ma sprzedaż na MelOn. Najważniejsze nagrody to m.in. Artist of the Year, Album of the Year, Song of the Year, Newcomer Award i Top 10 Artists. 

wzruszająca wygrana SHINee na tegorocznej gali

występ Sistar z 2012 roku

występ Infinite z 2012 roku


KBS Gayo Daechukje/SBS Gayo Daejeon/MBC Gayo Daejejeon (bądź po prostu KBS, SBS, MBC Gayo Dejun) - koncerty które odbywają się na sam koniec roku. Różnica w nazwie wynika z tego, że organizacją zajmują się 3 stacje telewizyjne (emitowane są odpowiednio 27, 29 i 31 grudnia). No i nie trudno się domyślić, że najważniejsza jest ta ostatnia, bo ma miejsce  w Sylwestra. Tutaj nie przywiązuje się wagi do nagród (nawet nie wiem czy wszędzie jest coś do wygrania), bardziej chodzi o podsumowanie muzyczne roku i rozrywkę w okresie świątecznym. Tak jak w przypadku MAMA, występy są nietypowe, urozmaicane coverami, piosenki są pokazywane w nowych aranżacjach - wszystko by zaciekawić widza (w końcu przez cały rok publiczność mogła oglądać to samo do znudzenia w programach muzycznych).  

występ specjalnego unitu The SM Performance z 2012 roku

występ specjalnego unitu Dazzling Red z 2012 roku

występ Sistar + pokaz taneczny Bory z 2012 roku

specjalny występ taneczny Fei z Miss A i Chansunga z 2PM z 2013 roku

kolaboracja CL z 2NE1 i Lee Hyori z 2013 roku

Piano battle pomiędzy Taeyangiem z Big Bang a Junsu z JYJ, 2008 rok

To by było na tyle, choć oczywiście znalazłoby się więcej tego typu imprez, nie zapominajmy o różnych festiwalach, odcinkach specjalnych programów muzycznych czy innych, mniej ważnych wydarzeniach, gdzie artyści mogą przygarnąć jakieś nagrody. Choć i tak patrząc na to ile jest okazji by zdobyć jakąkolwiek statuetkę to niektóre zespoły potrzebują chyba osobnego pokoju by to wszystko gdzieś trzymać...
Mnie osobiście raczej mało interesują same wyniki, bo często są bardzo przewidywalne (po części dlatego, że w niektórych przypadkach nagrody dawane są tym którzy pojawią się na gali, o czym nie mówi się głośno, ale jest oczywiste...), ale za to zremiksowane piosenki czy różne występy specjalnie zawsze fajnie mi się ogląda. Może nie zawsze mam czas i cierpliwość by oglądać niektóre gale "na żywo" (choć przeżywanie tego z ludźmi na twitterze to rzecz bezcenna), ale i tak później obczajam co tam ciekawego się działo, bo czasami mamy okazję zobaczyć całkiem niecodzienne kolaboracje czy poznać głęboko skrywane talenty naszych idoli. 

6 komentarzy:

 1. Haha, a ja zawsze miałam rozkminę o co chodzi z KBS, MBC itp =P Miło że ktos to wreszcie wyjaśnił. A tak, odbijając od tematu; są może jakieś możliwości żeby głosować spoza Korei na eventach takich jak Inkigayo itp? Szczerze mnie to interesuje, a jakoś nie mogę się nigdzie doczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szperając po YT w poszukiwaniu występów na żywo moich ulubionych zespołów często mogłam natknąć się na nazwę z któregoś z tych wydarzeń i oczywiście nie miałam pojęcia o co chodzi ani które z nich mają jakieś większe znaczenie, więc jestem wdzięczna za tego posta przynajmniej choć trochę mi się rozjaśniło bo przyznam ze znałam tylko MAMA. No i przynajmniej wiem z których zwycięstw swoich idoli mogę być naprawdę dumna. ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Szperając po YT w poszukiwaniu występów na żywo moich ulubionych zespołów często mogłam natknąć się na nazwę z któregoś z tych wydarzeń i oczywiście nie miałam pojęcia o co chodzi ani które z nich mają jakieś większe znaczenie, więc jestem wdzięczna za tego posta przynajmniej choć trochę mi się rozjaśniło bo przyznam ze znałam tylko MAMA. No i przynajmniej wiem z których zwycięstw swoich idoli mogę być naprawdę dumna. ;P

  OdpowiedzUsuń
 4. Szukając informacji na temat większości tych show trafiłam tutaj i na reszcie coś zrozumiałam ^_^ Zawsze się zastanawiałam o co chodzi z tymi wszystkimi nazwami :P Mam jednak pytanie: można gdzieś w internecie na żywo zobaczyć MBC? Albo cokolwiek innego :D Po prostu szukając czegoś na temat obejrzenia czegokolwiek na żywo nie potrafię nic znaleźć :/ A poza tym, to masz jak w banku, że będę częstym gościem na tej stronie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z oglądaniem na żywo to różnie bywa, bo nie każdy link działa i to wszystko zależy od tego co w danym momencie leci na MBC (jak jakiś popularny program to znajdzie się więcej miejsc gdzie można go obejrzeć "na żywo"). Polecam po prostu wpisywać w google "MBC stream/live stream" i coś powinno wyskoczyć :)
   Dziękuję za miłe słowa i zapraszam jak najczęściej!

   Usuń
  2. Dzięki za pomoc :) Nie musisz mnie nawet zapraszać, po sylwestrze zabieram się za przestudiowanie całego tego bloga ^_^ Szczęśliwego nowego roku tak w ogóle :D

   Usuń