"Ale o co chodzi", czyli zarys fabuły niektórych teledysków #2

Poprzedni wpis z tej serii bardzo przypadł Wam do gustu, pojawiło się również wiele propozycji odnośnie teledysków o których mogłabym tutaj wspomnieć, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie, by znów zabrać się za rozjaśnienie niektórym historii przedstawionych w koreańskich teledyskach.

Kpopowe teledyski często wyróżniają się tym, że znajdziemy w nich dużo tańca, nietypowe koncepty, wiele ujęć w ładnie przystrojonych gigantycznych salach (tzw. pudełkach), ale co za tym idzie - brak rozbudowanej bądź nawet jakiejkolwiek logicznej fabuły. Jasne, czasami nawet jeśli teledysk wydaje nam się zupełnie o niczym, to można wyróżnić jakiś motyw przewodni czy zarys historii, która stoi za ogólnym pomysłem na wideo, jednak to nie jest coś co wciąga widza. Mimo wszystko, nie do każdej piosenki można ułożyć choreografię i nie zawsze można ją użyć jako tła do kiczowatego (mniej lub bardziej) konceptu, więc wytwórnie dla niektórych swoich artystów wymyślają trochę ambitniejsze teledyski, gdzie faktycznie chodzi o przedstawienie konkretnej historii i skłonienie oglądającego do refleksji czy wywołanie w nim jakiś uczuć (zazwyczaj smutku). Przecież co nie będzie komponować się lepiej z rzewną balladą niż ckliwa historia pokazana w teledysku do niej? 
Jedynym problemem jest to, że czasami dość długą fabułę trzeba streścić w krótkim filmie, co nierzadko powoduje, że trudno nam zrozumieć o co właściwie w nim chodzi. I dzisiejszy post (i kolejne inne z tej serii) będą miały Wam pomóc w zinterpretowaniu co bardziej skomplikowanych teledysków. 


1. Ailee - Heaven


Myślę, że kluczem do zrozumienia fabuły jest tytuł piosenki - heaven. Ailee gra tutaj dziewczynę, której poprzedni chłopak zmarł, ale nadal pojawia się w jej życiu, by nad nią czuwać. Stąd pod koniec MV jest pokazane, iż pomimo jego obecności w pokoju nikt go nie widzi. Ailee już pogodziła się z jego odejściem (zaczęła się również ponownie umawiać, jej nowego chłopaka gra tutaj Kikwang z Beast), ale ciągle pamięta o swoim poprzednim ukochanym, a on w zamian za to towarzyszy jej duchem (dosłownie) przy codziennych czynnościach. 


2. Taeyang - Wedding Dress 


Z kolei jeśli miałabym opisać teledysk do "Wedding Dress" jednym słowem, byłoby to na pewno friendzone. Taeyang gra tutaj chłopaka, który jest na zabój zakochany w swojej koleżance. Czuje się z nią na tyle dobrze, że postanawia się jej oświadczyć. Niestety zostaje ubiegnięty dosłownie o sekundy, bo zanim postawił jej jedno z najważniejszych pytań w życiu, zdążył do zrobić "ten trzeci" (swoją drogą, bardzo mało widowiskowy sposób na oświadczyny). Nasz biedy bohater nie może się z tym pogodzić, co jeszcze bardziej potęguje fakt, że musi przebywać z parą swoich przyjaciół na co dzień. Jednak kulminacją jego cierpień jest obserwowanie ich ślubu, co bardzo wpasowuje się w klimat i słowa piosenki. Jak dla mnie ta historia jest dość dobrze czytelna, jedyne co może wprowadzić małe zamieszanie to scena gdzie Taeyang całuje swoją przyszłą niedoszłą, ale to były po prostu jego wyobrażenia, bo ostatecznie i tak musi przywyknąć do tego, że ona kocha kogoś innego. 


3. After School - Shampoo


Pierwotnie miałam pisać o teledysku do "Because of You", jednak po przypomnieniu sobie tego MV doszłam do wniosku, że autor chyba wcale nie miał zamiaru nakreślać tam jakiejkolwiek fabuły, a nawet jeśli, to zrobiono to bardzo delikatnie i nie ma co się nad nią zastanawiać. Zdecydowałam się na "Shampoo", które już na pewno miało pokazać jakąś konkretną historię. Główną bohaterką została tutaj Raina - młoda dziewczyna marząca od zawsze (co wnioskuję po jej minie gdy po raz pierwszy stanęła przed sceną) o zostaniu tancerką. By zrealizować swój cel dołącza do grupy tanecznej (złożonej z reszty After School jak nie trudno zauważyć). Co prawda na początku nie idzie jej najlepiej, ale wraz z otrzymanym wsparciem od koleżanek i ich instruktora, staje się coraz lepsza w tym co robi. Jednak oprócz doskonalenia swoich umiejętności, dodatkowo rodzi się w niej uczucie do swojego nauczyciela. Niestety ten, zaraz przed debiutanckim występem grupy, odchodzi (nie wiadomo dlaczego, być może chciał się odsunąć widząc co Raina do niego czuje, a jest dla niego za młoda, mógł też nie być już potrzebny dziewczynom - możemy się tylko domyślać). Pomimo lekkiego załamania głównej bohaterki, udało jej się stanąć na scenie i spełnić swoje marzenie (co zostało dalej pokazane w "kontynuacji" historii, czyli teledysku do "Let's Step Up") oraz sprawić, by osoba przez którą cierpi była z niej dumna. 


4. 2NE1 - Go Away 


Teledysk zaczyna się sceną gdzie CL kłóci się ze swoim (można już powiedzieć "byłym") chłopakiem, który bardzo mało delikatnie daje jej do zrozumienia, że nie ma zamiaru się z nią więcej spotykać i że od teraz ma się od niego trzymać z daleka. Później dowiadujemy się, że CL wcale nie jest taka miękka jaka mogłaby się na początku wydawać, ponieważ zawodowo zajmuje się braniem udziału w wyścigach samochodowych. Na nieszczęście, tym samym trudni się jej były chłopak, więc chcąc nie chcąc jest skazana na spotykanie go na torze. Po tym jak przegrywa z nim wyścig i dowiaduje się, że już przygruchał sobie kolejną dziewczynę, CL idzie zatopić swoje smutki w alkoholu (z Darą należy dodać). Jako, że doszła do stanu w którym nie mogła już racjonalnie myśleć, cierpiąca z powodu odrzucenia, poszła do domu swojego chłopaka, by błagać go o powrót (bądź też mu wygarnąć...). Kończy się to na tym, że jeszcze mniej delikatnie pokazano jej, by się odczepiła. Jednak później CL odgrywa się na nim dość drastycznie, bo biorąc udział w następnym wyścigu, wjeżdża w samochód swojego byłego, co kończy się dla niego śmiercią (a przynajmniej tak interpretuję auto, które stanęło w płomieniach...). Myślę, że ten teledysk był stworzony troszkę z przymrużeniem oka, ale przesłanie jego (i piosenki), wydaje się w pewnych życiowych sytuacjach bardzo trafne.  


5. Park Bom - You and I


Pomimo dość bajkowego i beztroskiego momentami klimatu, jest to teledysk opowiadający strasznie smutną historię. Bom występuje tutaj jako dziewczyna zaręczona z chłopakiem, który jest nieuleczalnie chory. Marzy jej się ułożenie sobie z nim życia, ślub, założenie rodziny. Jednak doskonale zdaje sobie sprawę, że prawdopodobnie nigdy do tego nie dojdzie. Mimo to nie ma zamiaru się smucić i stara się jakoś umilić dni swojemu ukochanemu (który jest załamany na tyle, że próbuje popełnić samobójstwo). Udaje jej się to i chociaż chłopak ostatecznie umiera, dzięki Bom jego ostatnie chwile były przepełnione szczęściem. 


6. LYn ft. Leo - Blossom Tears


Chyba najwięcej próśb dotyczących wyjaśnienia konkretnego teledysku dotyczyło własnie "Blossom Tears". W sumie nie dziwię się, ponieważ zdecydowanie wyróżnia się on na tle wszystkich MV o których do tej pory pisałam... 
Leo gra tutaj projektanta ubrań, trochę niestabilnego emocjonalnie. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że rzuciła go poprzednia dziewczyna, którą bardzo kochał i poświęcał jej swoje prace. Teraz znalazł sobie nową miłość, ale wspomnienia nadal go męczą. Próbuje sobie z tym poradzić biorąc różne tabletki, jednak to jeszcze bardziej nasila jego problemy psychiczne (ma też wahania nastrojów, może nawet schizofrenię, co pokazuje jedna z pierwszych scen gdy nagle gwałtownie popycha swoją dziewczynę). Widać, że jego partnerka jest wyrozumiała i próbuje mu pomóc, jednak on nadal boi się, że nadejdzie taki dzień, gdzie go zostawi, dokładnie tak jak jego poprzednia ukochana. Dlatego decyduje się by ją zabić i zrobić z jej ciała manekina, by już zawsze została przy nim. Może historia wydaje się całkiem creepy, ale jak dla mnie plusem jest to, że jest oryginalna. 


Dzisiaj zakończę na tym, jeśli chcecie zobaczyć jakieś mniej lub bardziej skomplikowane teledyski w kolejnych odsłonach tej serii, to piszcie swoje propozycje w komentarzach, na pewno wezmę je pod uwagę. 

31 komentarzy:

 1. Ojjejku :O ja zawsze myslałam że w teledysku Ailee jest jej ojciec XD zycie w niewiedzy~

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobał ten post, czekam na trzecią część ^.^

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie fajnie, tylko mi cos nie pasuje bo myslalam ze to cl byla w czarnym samochodzie, a to na samym koncu ;/ moj mozg nic juz nie ogarnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam ten teledysk z x razy i nigdy nie zauważyłam, że to może nie ona wsiadła do tego samochodu... fakt faktem, nie pokazali w którym dokładnie jest samochodzie, ale to jeśli ten jej stanął w płomieniach, to... byłoby to trochę bez sensu. Tak czy siak, na końcu normalnie idzie z dziewczynami, więc niezależnie od tego kto ostatecznie miał ten wypadek, nie ma co tego brać na poważnie. ^^

   Usuń
  2. Również uważam, że to chłopak zginął. Podczas wyścigu (minuta 5:17 bodajże) widzimy jak pomarańczowy samochód wyprzedza czarny. Chwilę później, dosłownie na ułamek sekundy, pojawia się zbliżenie na twarz chłopaka, z którego miny możemy wywnioskować, iż bynajmniej nie jest zadowolony. Z tego wynika, że jest właścicielem samochodu czarnego, który jakiś czas później staje w płomieniach. Autor teledysku mógł chcieć w ten sposób przekazać, że ich miłość skończyła się i spłonęła (jest to ukazane w dość dosłowny sposób XD).
   Kiedyś w komentarzach pod MV doczytałam się, że to jednak CL zginęła. Końcówka teledysku (Chaerin staje z resztą dziewczyn na torze) miała podobno sugerować, że stara, słaba Chaerin zginęła, a narodziła się nowa, silniejsza. Tak też przez jakiś czas myślałam, aczkolwiek po zanalizowaniu teledysku raz jeszcze, doszłam do wniosku, że tak nie jest. Myślę, że można i w ten sposób zinterpretować teledysk, jeżeli ktoś woli tą wersję, ale autor jednak nie to miał na myśli. :)

   Usuń
  3. W minucie 6:12 widać idealnie jak CL wsiada do czarnego samochodu , a przed wyścigiem w którym dochodzi do wypadku także widać do którego samochodu wsiada CL a do którego chłopak a więc to CL ginie na końcu . Natomiast kiedy idzie z dziewczynami to uważam że miało chodzić o to że one wszystke bły martwe a CL zapomniała o przeszłości .

   Usuń
  4. Przepraszam w 2:00 minucie widać jak CL wsiada do czarnego samochodu .

   Usuń
  5. Wydaje mi się, że CL już jako "duch" o ile mogę ją tak nazwać odchodzi z toru z dziewczynami.

   Usuń
 4. Bo to CL była w tym samochodzie -.-

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś natknęłam się na inne wytłumaczenie historii do "Blossom Tears", myślę, że warto by było, abyś jej poszukała, bo wydawała mi się bardziej realna. Niestety chwilowo nie potrafię pomóc, ale gdy tylko coś znajdę to obiecuję, że podeślę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że wklejam tak długą interpretację tutaj i w dodatku po angielsku, ale wydaje mi się, że to jest ta odpowiednia (choć nie jestem pewna). Jeśli jednak to co napisałaś jest prawdą, to najmocniej przepraszam za moje marudzenie.

   CZĘŚĆ 1
   "it starts off with the lead character Leo constructing another dress that he designed specifically for the person he cares about. Instead of using a color he decided to use white to represent purity and innocence as well as opening up to a whole new chapter in his life; that is where the girl comes in. She was what "woke" him up to looking at a new perspective as well as encouraging him to be more in touch with reality since he's always found working at his desk - which is why the bed is always done so neatly and it never looks like it was touched. She's playful with him - which is as if he's not used to it - and he does play around for a while until he basically gets over it and accidentally pushes her away. He saw her on the ground but did not help her up because he already felt bad for knocking her down so he didn't bother doing anything except walk away. Instead of getting angry she just sits down quietly because she understands that he is still having trouble opening up to her.

   The pills could have been for anything: depression, pain, schizophrenia, migraines, autism, to keep from sleeping, or actual drugs. She found them scattered (meaning that Leo had an episode while she was away or something) but since they don't have a little label on them - prescription drugs sometimes are label-less. She walked around the rest of the room probably to see if there were more pills or anything that seemed out of the ordinary to her when she came across the large white box that contained the dress of Leo's previous girlfriend. Without thinking she opened in and Leo runs to shut it - either he didn't want her to know that he had a previous girlfriend or he was so scarred from the relationship that he doesn't even want to look at it but he still kept it around in order to remember not to screw up again. Again, instead of asking about the dress she walks away from it and goes back to looking at the white one.

   While laying in bed he stared at her - most likely to wonder why she was still around - and slowly wanted to touch her face but he became afraid to because he already knocked her over and didn't do anything so he didn't want to mess up again so he pulled his hand away. She woke up and grabbed his hand to do it for him and he did hold it there for a while except he would rather watch her sleep peacefully than accidentally hurt her hence why he walked away. He went back to his work station for him to basically gain back his sanity but he doesn't. Leo almost fell in to another episode so the girl (I really wish I knew her name) quickly ran over to calm him down."

   Usuń
  2. CZĘŚĆ 2
   Going back to his previous girlfriend, he remembers working so hard on the dress that he was so nervous to give her. My sister is a designer and making a dress like that takes a very long time to design, cut, and construct. That girlfriend was seriously everything to him; he was playful and happy. He was ready to take their relationship to the next step by giving her the dress and a bouquet of roses - OR - he was going to give her the dress earlier because he accidentally lashed out at her so he was going to apologize and give her roses. When he got there, it was as if the entire world fell apart. Things were scattered - which confirms that he did accidentally lash out at her - on the floor. He looked around for her frantically until he found the note.

   He woke up from that horrible memory and looked around for his current girlfriend because he needed someone to hold on to. He didn't care for his things falling all over the place since finding her was the top priority but he didn't find her at all in the room. This made him burst out in to another episode and started destroying the place the same way his "world" was destroyed with his old girlfriend. The girl comes in to the room and he looked at her in utter shame - not wanting her to see him in this state again. She silently walked over to him and just hugged him (there really wasn't anything else she could do, honestly).

   Leo finally went back to working diligently on the dress for most likely hours then he grows tired so he took out the pills for - probably - to stay awake for a little longer until he finishes the dress. The small part where the blood spills on the pills could have been the girl's. His head banged on the door of the bathroom as if he knew what was going on on the other side - maybe he heard the girl falling in to the bathtub and calling for help but he didn't go. Leo could have done this: kill her. He could have slipped sleeping pills in to a drink or something and when she goes to use the bathroom she feels really lightheaded to the point where she has to sit down for a while and she dies that way - OR - the girl could have killed herself in order not to cause him any more pain or make him suffer or she couldn't handle their relationship anymore so instead of leaving she dies.

   I'll draw my theory to Leo putting pills in her drink because he acted as if he knew that it was going to happen. He opened the door but didn't go to her dead body first. Instead he walked over to the mirror to look at himself either to see if he had bags under his eyes or assuring himself that this was the best way to do it. He finally walked over to the bathtub to take her hand to finally show some skinship that he wasn't able to before as a sign of thanking her for staying with him for such a long time. He took out her heart to put it in the jar then he walked over to the mannequin where the dress is seeing that it was finally done and caresses the jar with the heart and the mannequin the same way he caressed her hand as a way to put a closer to this chapter.

   Leo opened the doors where everything else of her was placed in - more jars and other items that represented her in all forms (including the pictures). By placing the heart on the top shelf in the middle it was to show that it was the most important thing about her because she cared about him so much. He can most likely be imaging her as the mannequin since the dress was absolutely perfect. He walked around the entire mannequin to study how perfect it was - he was satisfied and put his head on the shoulder as a final act of goodbye. He preserved everything about her because it was her that brought him back to life (which closes the theory of using the color white for the fabric).

   Usuń
  3. W tej interpretacji chodzi mniej-więcej o to samo co w mojej (tylko jest ona po prostu dłuższa, bo autor zagłębił się w symbolikę niektórych scen czy przedmiotów). ^^

   Usuń
 6. BT jest świetne, chociaż cholernie creepy :^D ooo byłoby super gdybyś się pokusiła o interpretację "please dont" k.willa, bo zawsze jestem ciekawa jak poszczególne osoby postrzegają tą historię :^D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, ze interpretacja jest prosta, po prostu przez cały czas wydaję się, że chłopak (Seo In Guk) jest zakochany w swojej przyjaciółce (Dasom), a tak naprawdę jest zakochany w swoim przyjacielu, który na jego nieszczęście, bierze ślub z Dasom ^^

   Usuń
 7. Fajne i ciekawe
  Nie sądziłam że w teledysku z Leo o to chodziło

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki, bardzo miło się czytało. Takie posty są potrzebne, bo czasem naprawdę nie można ogarnąć, co autor miał na myśli ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za "Blossom Tears" :D
  Za wszelkie inne także :D.
  Uwielbiam ten blog i czekam na więcej postów ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Propozycja ode mnie: 5dolls- Lip Stains i 5dolls - I Mean you. Te dwa teledyski tworzą ciekawą historię, mogliby taką dramę nakręcić :)) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny post i oczywiście pierwszy z tej serii również. ^^ Ale szczerze, chciałam dać swoje propozycje dwóch rozbudowanych teledysków: T-ara - Day by Day i Sexy Love. Wydaje mi się że te MV jak najbardziej pasują do tego posta. :D

  Hee

  OdpowiedzUsuń
 12. Wczoraj właśnie oglądałam teledysk Leo i LYn i się zastanawiałam o co tak naprawdę w nim chodzi i czemu Leo zachowuje się tak, a nie inaczej. Po przeczytaniu Twojego zarysu, okazuje się, że moje domysły nie miały w ogóle nic wspólnego z prawdziwym przekazem teledysku xD Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu :) Btw. bardzo przydane są posty z zarysami fabuły, bo jest często myląca, więc dziękuję za stworzenie tego ^^ Takie teledyski z nie do końca jasną fabułą, to chyba przydałoby się jeszcze dorzucić TVXQ - Before u go. Teledysk trwa prawie 20 minut, a gdy czytam tekst nie widzę kompletnie powiązania, wiec byłabym wdzięczna :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy post . A propozycja ode mnie to : B.A.P - Angel , K.Will Please Don't :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mogę się doczekać trzeciej części :) To moja ulubiona seria ^^ Blossom Tears - rzeczywiście oryginalne :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajny pomysł na posty. Chociaż ja jestem dość dobra w interpretowaniu teledysków (u Ailee, Bom i 2NE1 od razu wiedziałam o co chodzi), to jestem pewna, że wielu fanom takie posty się przydają.

  OdpowiedzUsuń
 16. Gdyby nie ten post w życiu bym się nie domyśliła o co chodzi w Blossom Tears, jeszcze nie widziałam tak zagmatwanego MV :)

  OdpowiedzUsuń
 17. jestem ciekawa interpretacji Good Bye Bye - NU'EST
  albo B.A.P. - stop it koniec jest trochę dla mnie niejasny :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Mogłabyś zawrzeć w następnej części teledysk Kyuhyuna - At Gwanghwamun? Albo tam nic nie ma, albo jestem serio debilem... Najpierw pokazują piękne ujęcia a potem oddalenia i cały sprzęt na planie teledysku.. WTF..

  OdpowiedzUsuń
 19. Wedding Dress jest oczywiste. BIGBANG - Tell Me Goodbye

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja dodałabym jeszcze I NEED U (orginal ver.)-BTS. BARDZO mocny teledysk z ciekawą fabułą.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wydaję mi się żeby w Blossom Tears chodziło o coś tak brutalnego. Oglądałam tą Mv milion razy i wygląda to zupełnie inaczej,ale Twój pomysł dość orginalny jednak jak dla mnie nie trafiony.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja to bym chciała wiedzieć co się dzieje u BTS, bo tego nikt nie ogarnia xD A teorii jest masa i każda niby pasuje, ale jednak nie do końca.

  OdpowiedzUsuń