Poznaj ze mną COSMIC GIRLS


Tak jak pisałam wczoraj: coś mnie wzięło na zapoznawanie się z nowymi zespołami, czego rezultatem są dwa posty - jeden o ASTRO, drugi o Cosmic Girls.
Nawiązując do powodów dla których zazwyczaj zachciewa mi się sprawdzać debiutantów: tym razem stoi za tym sympatia do wytwórni. Albo raczej ciekawość. Byłam baaardzo ciekawa jak może wyglądać nowy girlsband od Starship. W końcu to pierwszy po Sistar, którym ta wytwórnia wiele zawdzięcza. Czy "siostrzana" grupa pójdzie w ich ślady? Może to będą bardziej hip-hopowe klimaty? Biorąc pod uwagę obecny wizerunek wytwórni. Jednak postanowiono mnie zaskoczyć, bo ostatnią rzeczą jaką się spodziewałam byłby 12-osobowy zespół wyglądający raczej niewinnie i uroczo. Moja ekscytacja znacznie osłabła...
Przyznam, że nie spodziewałam się tak licznego girlsbandu akurat od tej wytwórni i wydaje mi się, że raczej trudno będzie im je wypromować w takim składzie. Szczególnie jeśli generalnie nie radzą sobie z tym najlepiej (jako przykład mogą posłużyć Sistar, które może i są znane, ale płyt to nie ma to kupować). Jednak warto zaznaczyć, że WJSN to owoc współpracy pomiędzy Starship a Yuehua Entertainment (chińska wytwórnia muzyczna, która ma pod swoimi skrzydłami m.in UNIQ), czyli nie za bardzo mogę je porównywać do innych zespołów. Zakładam, że wszystkie chińskie członkinie są od Yuehua, bo Starship w żadnym swoim zespole nie ma obcokrajowców i nie wydaje mi się by jacyś tam trenowali. Stąd taki liczny skład. Latanie do Chin jest ostatnio modne, bo i opłacalne, dlatego nie ma się co dziwić. Jednak nastawiałam się na coś innego, dlatego na początku trochę sobie ponarzekałam.

Cosmic Girls bądź WJSN (우주소녀 - Wu Ju So Nyeo) są podzielone na 4 unity, których nazwy wzięły się od wspomnianego przed chwilą skrótu - Wonder Unit, Joy Unit, Sweet Unit i Natural Unit. Zapewne to ma nam pomóc je odróżniać, bo jak na razie nie widzę żadnego zastosowania tego podziału czy powodu dla których wygląda on tak, a nie inaczej. Podgrupy przedstawiają się następująco:

WONDER UNIT
Bona (Kim Jiyeon), 1995 | Cheng Xiao (Xiao), 1998 | (Im) Dayoung, 1999


JOY UNIT
(Wu) Xuan Yi, 1995 | Eunseo (Su Juyeon), 1998 | Yeoreum (Lee Jinsook), 1999


SWEET UNIT
(Park) Soobin, 1996 | Seola (Kim Hyunjun), 1994 | EXY (Chu Sojung), 1995


NATURAL UNIT
(Nam) Dawon, 1997  | (Lee) Luda, 1997 | (Zhao) Mei Qui, 1998


Dziwnym zbiegiem okoliczności złożyło się tak, że każda z nich ma inny znak zodiaku i przez to go "reprezentuje": Seola – Strzelec, Xuan Yi – Wodnik, Bona – Lew, EXY – Skorpion, Soobin – Panna, Luda – Ryby, Dawon – Baran, Eunseo – Bliźnięta, Cheng Xiao – Rak, Mei Qi – Waga, Yeoreum – Koziorożec, Dayoung – Byk


Dziewczyny raczej nie były znane przed debiutem, ale kilka z nich pokazało się tu i tam, co też może trochę pomóc je rozróżnić:
Eunseo wystąpiła w teledysku Monsta X do Rush
EXY jest chyba najbardziej znana z udziału w drugiej edycji Unpretty Rapstar, ale można ją też zobaczyć w teledysku Starship Planet do Softly
Oprócz tego Xuan Yi, EXY, Eunseo i Cheng Xiao pojawiły się w MV UNIQ do Happy New Year

EXY, Eunseo, Seola


Jako, że Starship nie za specjalnie promowało je przed debiutem, to chyba nic więcej nie mam do pokazania. Może tylko ten krótki cover All I Want for Christmas is You w wykonaniu 8 z 12 dziewczyn (to pewnie będzie vocal line?), który wyszedł im całkiem fajnie.
Debiutancki teledysk do piosenki Mo Mo Mo wyszedł 25 lutego, razem z mini albumem Would you Like? na którym znajdziemy 4 różne piosenki (+ intro i chińska wersja Mo Mo Mo). Jak widać zespół w teorii przybrał sobie "kosmiczny" koncept, swoją nazwę tłumaczą jako "dziewczyny, które łapią za serca cały wszechświat". Tak jak wspominałam na początku, mają zamiar aktywnie promować się również w Chinach. 


jest też teledysk do chińskiej wersji

Jeśli wczoraj marudziłam że teledysk ASTRO jest mało porywający, to tutaj powinnam zasnąć gdzieś w połowie i obudzić się pod koniec kiedy wchodzi Kwangsoo. Nawet jeśli to "momomommo mo" wpada w ucho, to jednak po Starship spodziewałam się czegoś o wiele bardziej chwytliwego. Nawet kosztem ewentualnego kiczu. Miałam też ambitny plan, żeby porobić screeny teledysku i je podpisać, ale poległam, na razie mogę rozpoznać gdzieś połowę z nich.
Zdecydowanie lepiej oglądało mi się live z Mo Mo Mo. Można się przyczepić do tego, że to mało imponująca choreografia jak na 12 osób, ale widać, że dziewczyny mają mnóstwo energii, a to zawsze na plus. 
Na szczęście to prawdopodobnie nie jedyne co grupa ma nam do zaoferowania, bo wygląda na to, że planują też wydać teledysk do drugiej piosenki z którą WJSN się promują - Catch Me. Co wygląda, przynajmniej dla mnie, trochę bardziej obiecująco. Może nie oryginalnie, ale chociaż obiecująco.
Resztę albumu możecie przesłuchać na przykład tutaj. Całościowo wcale nie brzmi źle, chociaż, nie licząc Catch Me, piosenki są zdecydowanie z rodzaju tych słodkich i radosnych. To nie tak, że mam uczulenie na urocze koncepty, tylko wydaje mi się, że jeśli Cosmic Girls mają jakiś potencjał to Mo Mo Mo nie za bardzo go pokazuje. Oprócz EXY, Bony czy Cheng Xiao mało kto się tam wyróżnia, widać grupę cheerleaderek, a wokale zlewają się w jedno. Mało kogo to od razu zainteresuje, a jak dodatkowo zobaczy ile ich jest, to już w ogóle mu się odechce. Jednak z drugiej strony wiele osób spisuje je na straty, zapominając, że zadebiutowały ledwo ponad tydzień temu. Lepiej jeszcze trochę poczekać z ostatecznymi osądami, może jeszcze nas czymś zaskoczą. Ciekawe też jak im pójdzie w Chinach, chyba bycie "koreańsko-chińskim" girlsbandem biorą na poważnie, bo ledwo co obskoczyły wszystkie programy muzyczne w Korei i już wsiadły w samolot. Może tam będą odnosić sukcesy i obydwie wytwórnie zainwestują w nie więcej? Jednocześnie nie zdziwię się, że jeśli plany Starship i Yeuhua nie wypalą, to albo dziewczyny się rozdzielą, albo skład ulegnie zmianie. Mi opornie idzie zapoznawanie się z WJSN, bo to dopiero ich początki. I w końcu jest ich cały tuzin. Ale jak już się za to wzięłam, to mam nadzieję, że z czasem pokażą, że stać je na więcej. Bo jak na razie to zapowiada się, że prędzej zainteresuję się pojedynczymi członkiniami niż całym zespołem. A jakie jest Wasze zdanie?

edycja:
Dzisiaj rano znalazłam wywiad z 1heK #hashtag, który bardzo mi pomógł uporządkować sobie w głowie która dziewczyna to która, może komuś też się przyda:

11 komentarzy:

 1. Śliczne i utalentowane. Czego chcieć więcej? ~

  Pozdrawiam,
  www.hoe-e.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. WJSN były całkiem znane przed debiutem, nawet zdobyły 700 000 obserwatorów na Weibo i miały od grudnia polski fanpage.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej :) Nominowałam cię do Liebster Blog Award.
  Pytania znajdziesz tutaj: http://worldicrazy.blogspot.com/2016/03/liebster-blog-award.html
  ~ForeverShawol

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę piękne i utalentowane, a ich piosenki wpadają w ucho :D
  Zapraszam :)
  https://veronicaasworld.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem mają całkowicie przeciętne piosenki. A szkoda, bo jednak od Starship i tej grupy oczekiwałam czegoś więcej. Bardzo polubiłam EXY w UR 2, ale tutaj to się raczej nie dadzą jej wykazać... Mam nadzieję, że comeback będzie lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie wróżę im wielkiej kariery mało wyświetleń MV do tego komenty że są nudne po odcinku weekly idol

  OdpowiedzUsuń
 7. to nie siostry - to cała dzielnica sióstr :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Gosh, mam alergię na bezsensowne unity. Zwłaszcza te z przesłodzonymi nazwami.
  http://sojuisvodkanow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Gosh, mam alergię na bezsensowne unity. Zwłaszcza te z przesłodzonymi nazwami.
  http://sojuisvodkanow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. W MV UNIQ wystąpiła też Dawon ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Do you enjoy watching live sex cams? Take a peek at BongaCams.

  OdpowiedzUsuń